Wystawa Wykładowców i Studentów PWSZ

Wystawa prac wykładowców i  studentów studiów pierwszego stopnia: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (sztuki wizualne z grafiką projektową i fotografią) oraz studentów studiów drugiego stopnia: Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W wystawie uczestniczą także absolwenci kierunku Edukacja artystyczna.

Wystawa prezentuje prace wykładowców, studentów oraz absolwentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz uruchomionego w 2021 roku kierunku Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, studia drugiego stopnia. Ekspozycja zawiera wycinek indywidualnej pracy twórczej wykładowców związanych z sądecką PWSZ, ich studentów oraz prace grupy absolwentów.

Kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych istnieje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu od 2007 roku, oferując kształcenie w ramach zajęć specjalizacyjnych z zakresu: sztuki wizualne z grafiką projektową i fotografią. Jako unikatowe połączenie, studenci mają możliwość zdobycia kwalifikacji pedagogicznych, potrzebnych na zróżnicowanym rynku pracy. Studia obejmują zajęcia z zakresu sztuk wizualnych, ale także z obszaru grafiki projektowej i fotografii np. intermedia, multimedia, komputerowe programy graficzne, folk design, projektowanie w przestrzeni wirtualnej i inne. W ofercie znajdują się też zajęcia prowadzone w języku angielskim.

Od roku akademickiego 2021/2022 ofertę kształcenia poszerzono o studia drugiego stopnia: Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów. Studia oferują atrakcyjne wykształcenie w deficytowym i rozwijającym się obszarze UX-design. Kształcenie obejmuje zakres projektowania zorientowanego na użytkownika np. projektowanie graficznych interfejsów użytkownika, projektowanie aplikacji mobilnych, projektowanie reklamy wizualnej, internet rzeczy, identyfikację wizualną i promocję produktu czy media interaktywne oraz zajęcia z zakresu nowych mediów. Nowocześnie wykształcony absolwent może stać się poszukiwanym na rynku pracy specjalistą z zakresu UX-design.

Zajęcia na kierunkach prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra, tworząc twórczą atmosferę studiów, pozwalającą na zindywidualizowany rozwój studenta.

Wykładowcy:

dr hab. Iwona Bugajska-Bigos, prof. PWSZ,

prof. dr hab. Krzysztof Tomalski,

dr hab. Karol Gąsienica-Szostak, prof. PWSZ,

prof. dr hab. Andrzej Szarek,

dr hab. Michał Jandura

prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia,

mgr Agata Rolka

mgr Mariusz Obrzut

dr hab. Iwona Bugajska-Bigos, prof. PWSZ

Ukończyła Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, dyplom z malarstwa, podyplomowe studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie z zakresu malarstwa i tkaniny artystycznej, a także studia doktoranckie tamże. W 2009 roku uzyskała stopień doktora na ASP w Krakowie, Wydział Malarstwa. W 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Sztuki w Cieszynie). Kształciła się również m.in. w zakresie arteterapii. Pracuje w PWSZ w Nowym Sączu.

Jest inicjatorką powstania kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, kierownikiem Zakładu Edukacji artystycznej i sztuk wizualnych. Ma w swym dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych i ponad 120 wystaw zbiorowych. Jest organizatorką międzynarodowychsympozjów artystycznych, projektów poświęconych sztuce, arteterapii przez sztuki plastyczne zakończonych monografiami artystyczno - naukowymi; autorką licznych artykułów i publikacji osztuce, arteterapii i edukacji artystycznej. Stale współpracuje z osobami z niepełnosprawnościami.

Jej zainteresowania artystyczne obejmują malarstwo, emalię, tkaninę artystyczną. Autorka od kilku lat realizuje rozbudowany cykl prac zatytułowany WORDS (SŁOWA),w którym podejmuje aspekty związane z komunikacją, sytuacją, w której słowa swą formą i zamysłem prowokują zaistnienieinterakcji treściowo-formalnej między odbiorcą a dziełem plastycznym.

dr hab. Karol Gąsienica-Szostak, prof. PWSZ

Uprawia rzeźbę, rysunek, malarstwo. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (1981). W 1988 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jana Kucza. W latach1988-1989 pracował w macierzystej uczelni jako asystent. Od 1990 roku mieszka w Zakopanem. W latach 1995-1997 prowadził zajęcia z rzeźby w PLSP im. A. Kenara. W 2008 roku uzyskał stopień doktora w ASP wWarszawie, a w roku 2014 doktora habilitowanego w ASP w Gdańsku. Od 2009 roku jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentował swoje prace w Polsce, Holandii, Francji, Niemczech, Finlandii, Czechach, Słowacji i USA na ponad 40 wystawach indywidualnych, brał również udział w licznych wystawach zbiorowych.

Do ważniejszych realizacji artysty należy zaliczyć m.in. rzeźbę „Akrobaci”dedykowaną Piotrowi Skrzyneckiemu w Krakowie oraz nagrobek Władysława Hasiora na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Prof. dr hab. Andrzej Szarek – urodzony w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopane. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W 2005 otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego (dziedzina sztuki piękne). W latach 1985-1990 prezentował rzeźby z grupą „…kim jesteś”. W latach 2000-2008 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Do roku 2021 był opiekunem artystycznym Nowosądeckiej Małej Galerii. Jest szefem Rady Programowej BWA Sokół w Nowym Sączu. Uprawia rzeźbę, rysunek happening, plakat. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych, ponad 70 happeningów i akcji artystycznych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Prof. dr hab. Krzysztof Tomalski – urodzony w Gorlicach, mieszka w Krakowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznychw Zakopanem i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w Pracowni Miedziorytu na Wydziale Grafiki, gdzie pracuje od 1989 roku. Prowadzi Pracownię Miedziorytu. Były dziekan Wydziału Grafiki. Doktorat uzyskał w 1997 roku, habilitację w 2004 roku, a tytuł profesora zwyczajnego w 2012 roku. Zajmuje się twórczością graficzną z obszaru wklęsłodruku (akwaforta, tinta piaskowa, alintaglio) odnosząc się doducha i lęków epoki językiem wielowarstwowej metafory. Autor ponad 40 wystaw indywidualnych i ponad 400 zbiorowych.

Laureat ponad 20 nagród i wyróżnień, min.: EGF (Kanada 1990);

Yunnan (Chiny 2012); TGP (Katowice 2012 i 2015); VII MBG Splitgraphic

(Chorwacja 2015); Międzynarodowym Biennale Grafiki w Erewaniu

(Armenia 2019); Sorcelles (Francja 2019), Triennale Grafiki w

Nowosybirsku (Rosja 2019), Splitgraphic International Graphic Art

Biennial (Chorwacja, 2021).

Współzałożyciel i członek zarządu International Academic Printmaking Alliance z siedzibą w Pekinie, Chiny. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, The Polish Museum of America w Chicago, Yunnan Museum w Kunming City, Yunnan, Chiny, w Museum of Paper w Kanagawie w Japonii. Wykładowca PWSZ w Nowym Sączu od roku 2007.

Prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia – urodzony w Cieszynie.Ukończył studia na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP, dyplom zwyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1992 roku.Obecnie profesor zwyczajny w zakresie sztuk plastycznych. Autorkilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad stu w Polsce i za granicą. Uczestnik prestiżowych przeglądów polskiego malarstwa (od połowy lat 90.). Pracuje na polu wielu dyscyplin: malarstwa, rysunku, instalacji, fotografii i wideo. Pedagog w pracowni interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, prowadzi również zajęcia w PWSZ w Nowym Sączu.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa przyznanej przez Okręg Warszawski ZPAP (2017), Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).

mgr Agata Rolka – ukończyła studia magisterskie Wychowanie plastyczne w Instytucie Sztuki Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie. Dyplom z grafiki

warsztatowej w pracowni Jana Bujnowskiego w 1999 roku oraz studia podyplomowe – Zarządzanie instytucją oświatową w zreformowanymsystemie edukacji na Uniwersytecie Rzeszowskim, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Rzeszowie (2010). Uprawia twórczość w zakresie rysunku, malarstwa i grafiki.

Od 1994 roku prowadzi pracownię grafiki w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Od 2001 roku jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Jest nauczycielem dyplomowanym od 2003 roku. Prowadzi warsztaty edukacyjne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, w tym dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także publikacji dotyczących edukacji dzieci i arteterapii.

Nasi partnerzy

Logo-Małopolska-V-RGB (2)3 sokol_logo kryniczanka_logo_2018_CMYK.PDF - Adobe Reader 2019-11-12 093453LOGO FILHARMONIA

slotwiny-logoLogoPCK (1)1

2