W sobotę 18. lutego w Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej w ramach teatru ze społecznością będącego częścią projektu SKARBY GÓRALI SPOZA PODHALA.
Spotkanie było okazją do wyjaśnienia celów i planu działań w ramach pracy nad widowiskiem osobom, które będą najbardziej w nie zaangażowane. Na spotkaniu zawiązała się tzw. grupa inicjatywna, czyli osoby które będą tworzyć widowisko na poziomie koncepcyjnym, inscenizacyjnym i organizacyjnym, ale też wykonawczym. W procesie pracy grupy, a docelowo w widowisku będą łączone wątki historyczne, legendarne, życia codziennego, plotkarskie, skarby miejscowej kultury i sztuki.
W krynickim spotkaniu wzięli udział lokalni twórcy, poeci i artyści, jak również przedstawiciele seniorów, młodzieży, przewodników turystycznych czy sportowców. Pod okiem Arkadiusza Ziętka wspólnie zastanawiali się nad bogactwem Krynicy, ale też kwestiami pomijanymi w promocji miasta, czy zapomnianymi, lecz mającymi kluczowe znaczenie w budowaniu tożsamości uzdrowiska. Spotkanie zarejestrowała kamera KrynicaTV.
Początkiem marca organizatorzy chcą spotkać się z grupą lokalnej ludności i specjalistów. Wtedy to już osoby z grupy inicjatywnej będą zadawać pytania, a następnie zostaną podjęte próby pierwszych inscenizacji scen. Będzie to etap zbierania opowieści: spotkania z mieszkańcami - “wieczory opowieści”, “historie jednego przedmiotu” , indywidualne wywiady, korzystanie z literatury i dokumentów archiwalnych, konsultacje ekspertów. Kolejnymi etapami pracy w tworzeniu teatru ze społecznością będą:
Koordynatorem teatru ze społecznością a zarazem prowadzącym spotkania jest Arkadiusz Ziętek - wieloletni kierownik artystyczny Interkunst e.V. w Berlinie. W swoich międzynarodowych projektach łączy różne dyscypliny sceniczne, zapraszając aktorów, muzyków, tancerzy, artystów cyrkowych. Jako reżyser, aktor, scenarzysta, trener, organizator angażuje się w projekty dotyczące problemów społecznych. W pracy teatralnej i pedagogicznej duży nacisk kładzie na interaktywność i spontaniczność. Korzysta z wielu metod i technik teatralnych, których uczył się od ich twórców i mistrzów: Impro, Teatr Uciśnionych, Method Acting, Teatr ze Społecznością, techniki dramowe. W 2007 roku razem z Mike’iem Hughes’em poprowadził jeden z pierwszych w Polsce warsztatów teatru Impro, który był ważnym impulsem do dynamicznego rozwoju teatru improwizowanego w kraju. Ma duże doświadczenie jako manager międzynarodowych wydarzeń kulturalnych. Bazując na doświadczeniach wyniesionych z teatru oraz podyplomowych studiów trenerskich (Collegium Civitas) i reżyserskich (PWST), prowadzi warsztaty teatralne i autorskie szkolenia wspierające umiejętności interpersonalne w zakresie: spontaniczności, kreatywności, komunikacji, wystąpień publicznych oraz budujących i integrujących grupę. Jako magister inżynier Ochrony Środowiska integruje często w swojej pracy artystycznej i edukacyjnej zagadnienia związane z tą dziedziną.
Więcej o działaniach podejmowanych w Krynicy-Zdroju w ramach projektu: Skarby Górali spoza Podhala: KRYNICA-ZDRÓJ
Lider projektu: Fundacja Mapa Pasji.