Podsumowanie roku

Podsumowanie roku


Infrastruktura

Budynek Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju jakim przyszło mi zarządzać od końca listopada 2022 roku, mimo całego swojego uroku, nie był dostatecznie dostosowany do prowadzonych zajęć. Wizualnie wnętrza również nie zachęcały do udziału w zajęciach. Pozyskana dotacja na remont stanowiła jedynie część środków potrzebnych do przeprowadzenia koniecznych prac. Mimo ograniczonego budżetu zadania oraz konieczności wypracowania wkładu własnego, zdecydowałem nie rezygnować z jakości zaplanowanych prac, ani z zakresu planowanych do realizacji elementów zadania. Dzięki nawiązaniu współpracy z innymi organizacjami i aktywnemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych, udało się nam zaprojektować miejsce przyjazne i bezpieczne dla użytkowników. Wielotygodniowe prace projektowe, nad którymi pracował zespół doświadczonych architektów, przyniósł spektakularne efekty, które już niedługo będę mógł Państwu zaprezentować.

W ciągu ostatniego roku, bez przerywania bieżącej działalności, przeprowadzono następujące prace:

  • W grudniu 2022 udało się wymienić cały dach, który był już w tak krytycznym stanie, że żadna firma nie chciała podejmować się dalszych napraw, a wiaderka podstawiane pod cieknące sufity były na porządku dziennym. Dach został wyposażony w dodatkowe śniegołapy, które zapobiegają spadaniu śniegu w miejscach wejść do budynku.
  • W dotychczasowej sali muzycznej powstała przestrzeń warsztatowa i część otwarta dla rodziców, którzy czekają na swoje pociechy. Został także zakupiony sprzęt multimedialny do sali, a nad częścią pomieszczenia powstała antresola, która służy jako magazyn dla dodatkowego wyposażenia.
  • Sala plastyczna zyskała przestrzeń dzięki dodatkowemu pomieszczeniu magazynowemu i specjalnym regałom robionym na wymiar. Została również wyposażona w specjalistyczne, wzmacniane stoły warsztatowe, ergonomiczne, regulowane krzesełka warsztatowe i tablicę do prezentacji prac. Całość dopełnił specjalny system oświetleniowy, dzięki któremu równomiernie padające jasne światło doda komfortu pracy i zniweluje ryzyko narażania wzroku podczas pracy zarówno młodych artystów jak i seniorów.
  • W budynku została założona nowa, bezpieczna i sprawna instalacja elektryczna. Uzupełniono także system monitoringu, który zwiększy bezpieczeństwo użytkowników.
  • Na poddaszu, pomieszczenie, które dotychczas służyło jako magazyn staroci i rzeczy niepotrzebnych, zostanie wyremontowane, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń. Docelowo w pomieszczeniu powstanie małe, amatorskie studio nagrań i sala prób.
  • Największe zmiany zostały wykonane na klatce schodowej, która dotychczas nie sprzyjała ani bezpieczeństwu użytkowników, nie zachęcała też do wejścia i zostania na dłużej. W tym momencie są już położone nowe antypoślizgowe płytki, drzwi wymieniane są na ognioodporne, montowane są także nowe barierki: stabilne i odpowiedniej wysokości. Oprócz tego, że będzie bezpiecznie, jestem przekonany, że będzie też pięknie. Projekt wnętrza zrobił dla nas kreatywny i zdolny zespół Bruv ARCHITEKCI. Jasne przestrzenie, ciepłe, pastelowe kolory, czytelny system identyfikacji na pewno przypadną do gustu użytkownikom budynku, ale też zachęcą nowych odbiorców do skorzystania z naszej oferty.

Już dziś serdecznie zapraszam na nowe otwarcie Centrum Kultury, które planujemy zorganizować dla Mieszkańców Krynicy po nowym roku.

Głównym wsparciem w prowadzonych pracach jest dotacja z rządowego programu Infrastruktura domów kultury. Wkład własny w wysokości ponad 100 tysięcy złotych Centrum Kultury zapewnia samodzielnie w ramach własnych środków na działalność. Wiele dodatkowych inwestycji udało się wykonać dzięki podjętej współpracy z organizacjami pozarządowymi, którym w tym miejscu dziękuję za liczne wspólne inicjatywy i zaangażowanie w kulturalną działalność miasta.

W odpowiedzi na wnioski klientów kina, w lutym 2023 roku zakupiłem maszynę do popcornu. Z uwagi na fakt połączenia kina z Galerią Sztuki "Siedlisko", zakupiona maszyna ma szczególny wygląd. Zamiast tradycyjnych motywów prażonej kukurydzy, na obudowie pojawił się Nikifor z paczką popcornu w dłoni. Specjalna grafika została przygotowana przez nową pracownicę Centrum Kultury zatrudnioną w dziale promocji. Od pierwszych dni, maszyna z popcornem, a także uruchomiony punkt sprzedaży napojów, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów kina, co nie tylko wpływa korzystnie na ofertę miejsca, ale też przynosi korzyści ekonomiczne dla Centrum Kultury. Z kolei sala wielofunkcyjna znajdująca się w przestrzeni kina zyskała nowe, wygodne fotele dopasowane kolorystycznie do wnętrza. Te z pozoru drobne zmiany, spotykają się z pozytywnym odbiorem naszych gości. W efekcie takie inwestycje prowadzą do poprawy ogólnego wizerunku Centrum Kultury, a klienci chętniej korzystają z naszej oferty.


Dostępność

Przed przystąpieniem do prac remontowych przeprowadziliśmy liczne konsultacje budowlane dotyczące możliwości poprawy dostępności naszego budynku. Niestety montaż windy, czy platformy nie są możliwe w naszym przypadku w żaden sposób. Po zaciągnięciu opinii w Małopolskim Oddziale PFRON oraz rozpoznaniu ofert zakupiliśmy schodołaz gąsienicowy typu LG 2004 - jedenz najpopularniejszych modeli, zaprojektowany w oparciu o najnowocześniejsze technologie, przez włoskich inżynierów. Jest to niezwykle użyteczne urządzenie poprawiające komfort życia osób niepełnosprawnych. To absolutnie innowacyjny, zaawansowany technologicznie sprzęt pomocniczy, dzięki któremu osoby poruszające się na wózkach będą mogły korzystać z naszych sal warsztatowychi przygotowanej oferty zajęć. Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia, zaplanowaliśmy dla pracowników Centrum Kultury specjalistyczne szkolenie z jego obsługi. Zakup schodołazu był jednymz elementów zadania realizowanego w ramach programu Infrastruktura domów kultury.


Działalność

Zanim zostałem dyrektorem Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, zdążyłem poznać działalność i specyfikę tej instytucji. Patrząc na nią z boku zauważyłem wiele problemów, z jakimi się boryka, ale też potencjał, jaki w niej drzemie. W swojej pracy staram się wykorzystywać ten potencjał i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom odbiorców.

W odpowiedzi na liczne wnioski i prośby:

  • reaktywowane zostały zajęcia dla najmłodszych dzieci w wieku 3+, obecnie działające jako zespół PLANETA KIDS,
  • podjąłem działania mające na celu odbudowanie Dziecięcego Zespołu Regionalnego MAŁE POGRANICZE. Mimo trudności ze znalezieniem instruktora, zespół działa i rozwija się, a efekty zobaczymy już niedługo na planowanych koncertach,
  • przyjąłem pod patronat Centrum Kultury działalność Zespołu Regionalnego POGRANICZE. Do końca roku, dzięki pozyskanej dotacji, zespół otrzyma nowe stroje, a w styczniu wystąpi jako reprezentant Krynicy-Zdroju na przeglądach w Zawoi i Łącku. Będzie też gospodarzem warsztatów zespołów regionalnych organizowanych w Krynicy-Zdroju ramach projektu Skarby Górali spoza Podhala,
  • dzięki porozumieniu z instruktorką zajęć wokalnych, ku uciesze uzdolnionej grupy młodzieży, po nowym roku, po blisko 2-letniej przerwie, powrócą zajęcia Zespołu Wokalnego ŹRÓDLANE SŁOWIKI. Są to zajęcia, na które uczestnicy czekali chyba najdłużej, ale ich zapał i prośby nie osłabły, a wręcz z czasem nasilały się. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że młodzież, która tak bardzo chce się rozwijać, a być może nie ma innych możliwości, będzie mogła skorzystać z profesjonalnej nauki śpiewu pod dachem Centrum Kultury.

Przyszło mi pracować z niezwykle profesjonalną, zaangażowaną i odpowiedzialną kadrą instruktorów. To z kolei ma przełożenie na sukcesy naszych najmłodszych podopiecznych. Widząc tak znaczące efekty nie mogę przejść wobec nich obojętnie. Stąd też moje starania o udzielenie zespołom większego wsparcia w kwestiach chociażby zapewnienia transportu na konkursy i zawody, czy zakupu nowych strojów. Udało mi się pozyskać Partnerów do stałej współpracy, co w przyszłości ułatwi prowadzenie działalności edukacyjnej. Z dumą patrzę na zespoły prowadzone przez Centrum Kultury, które stanowią wizytówki naszego miasta i godnie reprezentują Krynicę-Zdrój w Polsce i na świecie zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Mam tu na myśli Formację Taneczną FUNKY DOLLS i Grupę breakdance BUTTERFLY CREW. Cieszę się z rosnącej ilości dziewcząt w Zespole Tańca Artystycznego MINIATURY, co przekłada się na liczbę występów i coraz bogatszy repertuar. Na przełomie ostatnich miesięcy zespół wzbogacił się o pozycje warsztatowe, kilka pozycji wznowiono, do repertuaru wprowadzono również zupełnie nowe układy. Na potrzeby zajęć w pierwszym półroczu zakupiłem do sali baletowej nowy sprzęt nagłaśniający, wyposażony w wejście na nośnik typu pendrive oraz łączność bluetooth, co znacznie ułatwia pracę instruktora zajęć. Okna garderoby zaklejone zostały specjalną folią z wizerunkiem baletnic. Folia przepuszcza światło słoneczne, jednak chroni prywatność nawet po włączeniu światła w garderobie. Są to drobiazgi, o które jednak nikt wcześniej nie zadbał, a które mają wpływ na komfort pracy.

Mówiąc o działalności Centrum Kultury nie sposób pominąć Krynickiego Uniwersytetu Otwartego UTW. Przyszło mi pracować w trudnym - popandemicznym czasie, jednak aktywność słuchaczy UTW, ich zapał oraz umiejętność docierania do innych, pociągają za sobą coraz większą liczbę nowych osób. Za to serdecznie dziękuję całej społeczności seniorów. Cieszę się z uregulowania działalności wolontariatu, oraz przeprowadzenia wyborów do nowej rady słuchaczy. Jestem przekonany, że wspólna praca z tak zaangażowanymi osobami, przyniesie dobre efekty.

Nie bez znaczenia jest współpraca z Fundacją Mapa Pasji, liderem projektu Skarby Górali spoza Podhala. To dzięki wsparciu w ramach zadania udało się zrealizować teatr ze społecznością, w którym Kryniczanie aktywnie wzięli udział. Stał się on także inspiracją do dalszych działań i już owocuje kolejnymi przedsięwzięciami podejmowanymi wspólnie przez osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. Prowadzone są też rozmowy nad zbudowaniem w Krynicy-Zdroju teatru społecznego.

Rok 2023 to przełomowy rok także w historii Galerii Sztuki "Siedlisko". We współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz prawnikami opracowaliśmy szczegółowy regulamin i zasady dotyczące wypożyczania kolekcji prac Nikifora ze zbiorów Centrum Kultury. Do tej pory nie było takiej możliwości, a prace artysty można było oglądać wyłącznie w Galerii Sztuki "Siedlisko". Wiadomość o możliwości prezentacji prac Nikifora poza Krynicą odbiła się szerokim echem w mediach, a do Centrum Kultury z całej Polski zaczęły spływać rezerwacje dotyczące wypożyczenia kolekcji. Zgodnie z opinią ekspertów, kolekcja ma ściśle określone zasady ekspozycji dotyczące m.in. częstotliwości, czasu ekspozycji, oświetlenia, czy zabezpieczeń. Prezentacja prac artysty będzie niewątpliwie wyjątkową formą promocji Krynicy-Zdroju.

Perełką wśród zespołów Centrum Kultury jest nasza Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego. Orkiestra działa od 1875 roku, a obecnie jej organizacją i finansowaniem (wynagrodzeniami muzyków oraz kosztami całorocznego wynajmu sali w Pijalni Głównej) w całości zajmuje się nasze Centrum Kultury. Dzięki niezwykłej pracy i zaangażowaniu wszystkich muzyków, zaledwie w pierwszym półroczu 2023 roku, wprowadzono do repertuaru orkiestry 40 nowych utworów. Dzięki prowadzonej na rzecz orkiestry zbiórce, zakupiliśmy m.in. nowy sprzęt nagłaśniający, wykorzystywany 5 dni w tygodniu podczas koncertów orkiestry, a muzycy mają możliwość refundacji kosztów własnych takich jak zakup strun, smyków, ubrań, czy renowacji instrumentów. Patrząc na Orkiestrę i słuchając głosów melomanów z dumą obserwuję, jak rozkwita i zachwyca coraz to nowymi utworami i pomysłami. Obiecuję dołożyć wszelkich starań, by utrzymać ten trend i umożliwić naszym muzykom dalsze rozwijanie skrzydeł.


Napotkane problemy

Głównym problemem Centrum Kultury jest niedostateczna i stara infrastruktura lokalowa. Prowadzone prace remontowe wymusiły rozlokowanie prowadzonych zajęć po różnych obiektach na terenie Krynicy. W tym miejscu pragnę przeprosić uczestników zajęć i ich Rodziców za wszelkie niedogodności z tym związane i dziękuję za cierpliwość. Jestem jednak przekonany, że cierpliwość popłaca, a Wasz trud zostanie wynagrodzony po powrocie do wyremontowanego budynku Centrum Kultury.

Prowadzone prace nie wyczerpują potrzeb Centrum Kultury i już w tym momencie staramy się o kolejne środki m.in. na wykonanie odwodnienia budynku i wymianę kotła grzewczego.

Przyjmując stanowisko Dyrektora Centrum Kultury miałem świadomość posiadania zobowiązań naszej instytucji. Jednak dopiero po pewnym czasie okazało się, jak duże są to zobowiązania, a także na jaw wyszły zaległe rozliczenia z poprzedniego roku. Łączna kwota zaległości, którą przyszło mi zapłacić w 2023 roku wyniosła ok 600 tysięcy złotych. Dzięki poczynionym oszczędnościom, a także pozyskanym środkom zewnętrznym udało mi się utrzymać działalność i płynność finansową jednostki. Nie bez znaczenia był także dokładnie przemyślany i szczegółowo zaplanowany budżet 56. Festiwalu im. Jana Kiepury, który w tym roku nie zadłużył dodatkowo Centrum Kultury. Racjonalnie prowadzona polityka budżetowa oraz środki pozyskiwane z zewnątrz pozwoliły nam na spłatę wszystkich zobowiązań. Ostatnie należności na rzecz wierzycieli zaplanowaliśmy uregulować w ostatecznym terminie do końca listopada br.

Problemem Centrum Kultury były także ciągnące się sprawy sądowe. Te również chciałbym rozwiązać drogą porozumienia i zaprzestać niepotrzebnych konfliktów.

Część osób w Krynicy narzeka na brak dużych wydarzeń. Niestety Centrum Kultury nie stać na organizację koncertów czołowych polskich artystów. Również ubolewam z tego faktu, jednak osobiście uważam, że promocję dla miasta stanowią przede wszystkim Festiwal im. Jana Kiepury oraz nasza Krynicka Orkiestra Zdrojowa, która gra 5 dni w tygodniu przez 11 miesięcy w roku. Z kolei festiwal jest chyba jedynym takim wydarzeniem na skalę kraju, gdzie przez 8 dni odbywają się 4 wydarzenia dziennie, w tym duży koncert galowy bądź pełne przedstawienie operowe. Mało kto wie, że festiwal Centrum Kultury w całości organizuje i finansuje samodzielnie, wyłącznie ze środków własnych na działalność oraz z pozyskanych dotacji rządowych i wynegocjowanych umów sponsorskich.

Promocję Krynicy stanowi również nasza zdolna młodzież, która wygrywa ogólnopolskie i międzynarodowe konkursy. Dlatego mając wolne kilkadziesiąt tysięcy, dużo chętniej zainwestowałbym je w młodych Kryniczan, niż w godzinę koncertu znanej gwiazdy. Nie oznacza to jednak, że nie staram się aplikować o środki również na takie wydarzenia. Nie jest też wykluczone, że po spłacie zobowiązań oraz zakończeniu remontów, będziemy w stanie samodzielnie wygospodarować fundusze na nowe wydarzenia.


Wnioski i założenia

Pomimo licznych problemów, z którymi przyszło mi zmierzyć się zarządzając Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, wierzę, że kolejne lata mogą być dla naszej instytucji naprawdę dobre.

Udało się nam przygotować odpowiednie warunki do pracy uczestnikom naszych zajęć. Planujemy racjonalną politykę budżetową. Nasze wydatki będą dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad odnośnie uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów, w sposób umożliwiający terminową realizację zadań. Oprócz wnioskowania o dotacje z programów rządowych i unijnych, aktywnie poszukuję także stałych partnerów do współpracy.

Budujemy też pozytywne relacje ze środowiskiem, otwierając się na potrzeby naszych odbiorców i angażując w podejmowane działania lokalną społeczność. Niezwykle motywującym jest fakt społecznej partycypacji w życiu Centrum Kultury. Chcemy utrzymać ten trend w działalności, a także wykorzystać potencjał mieszkańców Gminy.

Sam osobiście, pomimo menadżerskiego przygotowania i mojego dotychczasowego zawodowego doświadczenia w zarządzaniu, uczestniczę w szkoleniach dla dyrektorów domów kultury organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, dzięki czemu pozyskuję wiedzę i nawiązuję kontakty, które ułatwią mi dalsze zarządzenie jednostką.

Jestem przekonany, że Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju stanie się przyjaznym, otwartym miejscem, stworzonym na miarę XXI wieku, gdzie dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje pasje, a seniorzy odnajdą tu ciekawe propozycje, które pozwolą im pozostać aktywnym i zaangażowanym w życie miasta. Ponownie przeprowadzimy analizę potrzeb i potencjału mieszkańców, by docierać także do tych grup społecznych, które obecnie nie korzystają z naszej oferty.

Jestem przekonany, że wspólnie możemy zdziałać jeszcze dużo dobrego! Serdecznie zapraszam do Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju - miejsca dla każdego z nas.

dół

Nasi partnerzy

Logo-Małopolska-V-RGB (2)3 sokol_logo kryniczanka_logo_2018_CMYK.PDF - Adobe Reader 2019-11-12 093453LOGO FILHARMONIA

slotwiny-logoLogoPCK (1)1

2