"Miniatury". Taneczna wizytówka Krynicy-Zdroju

Na początku był pomysł. Ryzykowny, ale przez to fascynujący: a może by tak powstał w Krynicy, zespół baletowy? Kiedy Stefan Sopata - pierwszy dyrektor ówczesnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, dziś Centrum Kultury, jechał z tym pomysłem do Krakowa, jeszcze nie wiedział, że w ten sposób rozpoczyna się niezwykła historia Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury”. Zespołu, który zyskał ogromną przychylność publiczności, polskiej i zagranicznej, i który stał się taneczną wizytówką uzdrowiska.

- W latach 80. była moda na zakładanie zespołów ludowych przy ośrodkach kultury. W Krynicy nie było takich tradycji - chociaż działał zespół pod nazwą Kołodzieje - więc postanowiłem wprowadzić zupełnie inną formę stałej rozrywki dla mieszkańców i kuracjuszy. Patrząc na tradycje uzdrowiska, zawsze tutaj była obecna muzyka klasyczna. Szukając pomysłu udałem się do Krakowa, do znajomego dyrektora tamtejszych ośrodków kultury, który zapoznał mnie z panem Władysławem Szlękiem, wtedy występującym w balecie Opery Krakowskiej. Panu Włodkowi spodobała się i Krynica i moje plany - wspominał Stefan Sopata.

Władysław Szlęk tworzący balet w Krynicy okazał się strzałem w dziesiątkę. Nazywany przez swoje uczennice – bo choć pojawiali się chłopcy w zespole było to jednak sporadyczne i szybko się wykruszali – Panem od Baletu zorganizował nabory i pracę doprowadzając do bardzo wysokiego poziomu zespołu. Ten absolwent Szkoły Baletowej w Bytomiu, którą ukończył w 1960 roku był doświadczonym tancerzem, choreografem i pedagogiem.

Gdy w 1987 roku rozpoczynał działalność w Krynicy, był już na emeryturze twórczej. Miał już za sobą wytańczone lata w Zespole Śląsk, występy jako solista w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Operze Bytomskiej czy pracę asystenta, choreografa i pedagoga Opery Krakowskiej. Miał także doświadczenia estradowe. Był choreografem i reżyserem dla Estrady Krakowskiej a w ramach Polskiej Agencji Artystycznej PAGART działał zagranicą m.in. w Niemczech, Bułgarii i Jugosławii. Propozycja z Krynicy przyszła więc w odpowiednim momencie, gdy Władysław Szlęk był gotowy na podjęcie nowego wyzwania i dużego ryzyka.

Początki nie były łatwe. Jak wspominają uczennice Władysława Szlęka zajęcia odbywały się w pomieszczeniu obecnej galerii w siedzibie Centrum Kultury czyli w tzw. Siedlisku, ale bez drążków luster i akompaniatora. Początkowo dziewczynki ćwiczyły przy zbitych deskami krzesłach. Dopiero podczas generalnego remontu MGOK-u, Stefan Sopata zgodnie z wskazówkami Władysława Szlęka przygotował salę dla baletu, w której zespół ćwiczy do dziś.

Już na początku do zespołu dołączyła akompaniatorka Cecylia Stokłosa, pianistka Krynickiej Orkiestry Zdrojowej, która nie tylko akompaniowała do ćwiczeń, ale także do występów. Przyjmowano dziewczynki od 6 roku życia. Władysław Szlęk stworzył system pracy, podzielił zespół na grupy, utworzył, jak w profesjonalnym balecie kategorię adeptek. Uczył od podstaw jednocześnie przygotowując choreografie dla grupy.

Już pierwszy występ, który odbył się w Pijalni Głównej wzbudził zachwyt publiczności. Mimo, że było skromnie: proste kostiumy i repertuar (kilka tańców do muzyki m.in. Johanna Straussa), to jednak taniec klasyczny w Krynicy zrobił duże wrażenie. Z biegiem lat zespół występując w Polsce i zagranicą zdobył uznanie, zwłaszcza swoim profesjonalizmem.

- Zdawałem sobie sprawę, że Pan Szlęk podjął się trudnej roli – wydobycia z młodych tancerek ich talentów. I on to potrafił. Zespół może dzisiaj obchodzić 30. lecie swojej działalności, dzięki temu, że pan Włodek miał utalentowane wychowanice, które po jego śmierci poprowadziły i nadal prowadzą zespół” – wspominał w zeszłym roku Stefan Sopata. Obecnie Zespołem Tańca Artystycznego „Miniatury” kieruje Honorata Barańska, tancerka, wychowanka Władysława Szlęka.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Wypowiedzi użyte w tekście pochodzą z książki „Na puentach wytańczyć marzenia” wydanej w 2017 roku przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju z okazji 30-lecia Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury”.

Nasi partnerzy

Logo-Małopolska-V-RGB (2)   3      sokol_logo    kryniczanka_logo_2018_CMYK.PDF - Adobe Reader 2019-11-12 093453

LOGO FILHARMONIA         LogoPCK (1)            MGOK Logo        Projekt bez tytułu (37)